Jak dobrać czujnik indukcyjny?

jak dobrać czujnik indukcyjny

Często w mailach otrzymujemy zapytania dotyczące doboru czujnika indukcyjnego. Gdy klient podaje oznaczenie starego czujnika, który np. uległ uszkodzeniu to praktycznie nie ma problemu żeby dobrać zamiennik 1:1. Wystarczy znaleźć kartę katalogową uszkodzonego czujnika i poświęcić chwilę czasu na dobór nowego.

Gorzej gdy w załączniku klient przesyła zdjęcie ze startym oznaczeniem nie podając żadnych parametrów czujnika . W takim wypadku gabaryty można zmierzyć  a rodzaj wyjścia i zasilanie znaleźć w dokumentacji.

Jakie parametry czujnika indukcyjnego należy podać aby poprawnie go dobrać?

  1. Rodzaj obudowy: cylindryczna lub prostopadłościenna. W przypadku obudów cylindrycznych najczęściej stosowane są czujniki w obudowach M8, M12, M18 oraz M30.

IME_wht_chaos

  1. Zasilanie: 24VDC lub 230VAC (są także wykonania uniwersalne np. 20…250 VAC/DC)
  2. Funkcja wyjścia:
  • styk normalnie otwarty inaczej zwierny (NO – Normal Open)
  • styk normalnie zamknięty inaczej rozwierny (NC – Normal Close)
  • ich kombinacja
  • z wyjściem analogowym (4… 20mA lub 0…10V)
  • typu NAMUR.
  1. Polaryzacja (w przypadku czujników DC):
  • PNP – w przypadku zadziałania czujnika na jego wyjściu zostanie wystawiony stan wysoki (+24 V lub bliski napięciu zasilania)

PNP-NO

oznaczenia przewodów:
BN – brown (brązowy)
BU – blue (niebieski)
BK – black (czarny)

  • NPN – w przypadku zadziałania czujnika na jego wyjściu zostanie wystawiony stan niski (0V)

NPN-NO

oznaczenia przewodów:
BN – brown (brązowy)
BU – blue (niebieski)
BK – black (czarny)

  1. Montaż:
  • zabudowany lub powierzchniowy – czoło czujnika jest równo z powierzchnią montażową. Takie czujniki mają krótszy zasięg działania
  • niezabudowany lub niepowierzchniowy – czoło czujnika wystaje ponad powierzchnię montażową

montaz

  1. Strefa działania w mm, która jest determinowana wielkością obudowy. Im mniejsza obudowa tym zasięg działania jest mniejszy. I tutaj ważna uwaga… często producenci podają dwie strefy działania: nominalna (np. 2 mm) oraz pewna strefa działania (np. 1,8 mm). Wartości te najlepiej sprawdzić w karcie katalogowej wybranego czujnika.
  2. Rodzaj podłączenia elektrycznego:
  • przewód zakończony wolnymi końcówkami. Najczęściej jest to długość 2 mb ale zdarzają się wykonania o długościach 3 mb, 5 mb i dłuższe
  • złącze np. M8 lub M12. W taki wypadku należy zakupić przewód o określonej długości i odpowiednim wtykiem prostym lub kątowym. Można zakupić sam wtyk i zarobić przewód wg własnego uznania.

* Artykuł nie opisuje wszystkich wykonań a powyżej podane parametry są standardowymi przy doborze czujników. Więcej informacji można znaleźć w kartach katalogowych.

Zapraszamy do naszego sklepu internetowego www.gigaom.pl gdzie w kategorii Czujniki indukcyjne można skorzystać z filtrów i samodzielnie dobrać czujnik o określonych parametrach.

filtry-czujniki-indukcyjne

Zapraszamy także do kontaktu gdzie nasi pracownicy pomogą Państwu w doborze odpowiednich urządzeń (nie tylko czujników indukcyjnych).

CDN